ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը մասնակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի 115-րդ լիագումար նիստին
Հունիսի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել Վենետիկի հանձնաժողովի 115-րդ լիագումար նիստում: Նա իր խոսքում անդրադարձել է մեր երկրում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին, Ընտրական օրենսգրքի առաջիկա փոփոխություններին:
Արփինե Հովհաննիսյանի խոսքով` նախորդ տարիների համատեղ աշխատանքը կամուրջ է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայուն զարգացման համար եւ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններն ու եզրակացությունները շատ կարեւոր են եղել ժողովրդավարության ձեւավորման գործում: Հաջողվել է իշխանության փոխանցում իրականացնել խաղաղ ճանապարհով:
Անդրադառնալով Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու հարցին՝ Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է. «Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել մասնակցել Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին` վարչապետի առաջարկած օրակարգով: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ունենք Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու եւ ընդունելու լավ փորձ` հիմնված բոլոր քաղաքական կուսակցությունների եւ քաղաքացիական հասարակության համաձայնության վրա, որը, ի դեպ, առաջարկվել եւ ողջունվել է Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից՝ ներկայումս խորհրդարանում ձեւավորել ենք այդպիսի ներառական աշխատանքային խումբ: Երկու օր առաջ Ազգային ժողովում բոլոր քաղաքական ուժերը հանդես են եկել հայտարարությամբ` արտահայտելով Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու համար աշխատանքային խումբ ստեղծելու եւ դրանում ներգրավվելու իրենց պատրաստակամությունը»:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով` արդեն ունենք ընտրությունների անցկացման լավ փորձ, որը տեղի է ունեցել մեկ տարի առաջ, գնահատվել որպես լավ կազմակերպված եւ որտեղ հիմնարար իրավունքներն ընդհանուր առմամբ պահպանված են եղել: «Սա ոչ թե իմ գնահատականն է, այլ նաեւ միջազգային դիտորդական առաքելության, ներառյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ինը: Այսպիսով, սա պետք է լինի այն հիմքը, որի վրա անցկացվեն նոր ընտրությունները», - նշել է Արփինե Հովհաննիսյանը:
ԱԺ փոխնախագահի եւ ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի ելույթներից հետո ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջաննի Բուքիքիոն ընդգծել է՝ կարեւոր է, որ ընտրությունները կազմակերպվեն Վենետիկի հանձնաժողովի սկզբունքներին համապատասխան` ներառական եւ թափանցիկ ձեւով, քննարկելով շահագրգիռ կողմերի բոլոր առաջարկությունները՝ կոնսենսուսի հասնելու համար եւ որպեսզի կուսակցություններն Ընտրական օրենսգրքի ընդունումից հետո ունենան բավարար ժամանակ ընտրություններին մասնակցելու համար:

Вице-спикер НС А.Ованнисян приняла участие в 115-м пленарном заседании Венецианской комиссии
22 июня вице-спикер НС А.Ованнисян   выступила на 115-м пленарном заседании Венецианской комиссии (ВК). Она обратилась к последним событиям в Армении, предстоящим поправкам Избирательного кодекса (ИК).
По словам вице-спикера НС, совместная работа предыдущих лет – мост для стабильного развития демократических институтов РА, а предложения и заключения ВК весьма важны были для становления демократии. Удалась передача власти мирным путем.
Коснувшись внесения поправок в ИК, А.Ованнисян   отметила: “Мы выразили готовность участвовать в работе по изменениям ИК по предложенной премьер-министром повестке дня. Учитывая наш успешный опыт во внесении и принятии изменений в ИК, основанный на консенсусе всех политических сил и гражданского общества, который, кстати, предложен и приветствовался ВК, ныне в парламенте сформировали рабочую группу. Два дня назад в НС все политические силы выступили с заявлением, выражая готовность к созданию рабочей группы для внесения поправок в ИК и вовлечению их в нее”.
По словам вице-спикера, есть успешный опыт проведения выборов, которые состоялись год назад и оценены как хорошо организованные и в которых основные права в целом соблюдены. “Это не моя оценка, а также международной наблюдательной миссии, включая БДИПЧ/ОБСЕ. Таким образом, это должно стать базой, на которой пройдут новые выборы”, - заметила А.Ованнисян.
После выступлений вице-спикера НС и министра юстиции РА А.Зейналяна председатель ВК ЕС Джанни Букикио подчеркнул: важно, чтобы выборы были организованы согласно принципам ВК, с обсуждением всех предложений заинтересованных сторон – для достижения консенсуса и для того, чтобы партии после принятия ИК имели бы достаточно времени для подготовки к участию в выборах.